Haber

6 yaşındaki öğrencisi tarafından vurulan öğretmene 40 milyon dolarlık dava

ABD’nin Virginia eyaletinde 6 yaşındaki öğrencisi tarafından vurularak ağır yaralanan öğretmen Abigail Zwerner, okuluna 40 milyon dolarlık dava açtı. Zwerner, okul yönetimini ‘ağır ihmal’ ve ‘uyarıları dikkate almamakla’ suçladı.

Zwerner, 6 Ocak 2023’te Newport News, Virginia’daki Richneck İlköğretim Okulu’nda bir öğrenci tarafından göğsünden ve elinden vuruldu. Çocuğun sırt çantasındaki annesine ait silahı okula getirdiği belirtilirken, öğretmen, 2 hafta hastanede kalan, 4 ameliyat geçirdi.

‘OKUL YÖNETİMİ ÇOCUĞUN ŞİDDET TARİHİNİ BİLİYOR’

Okula açılan davada ‘okul yönetiminin öğrencinin şiddet geçmişi olduğunu bildiği’ iddia edildi. Buna göre 6 yaşındaki çocuk, 2022 yılında anaokulundaki öğretmenini boğazına saplayarak boğmaya çalıştı. Aynı çocuğun diğer çocukları kemerle kovalayıp okulda küfür ettiği de iddia edildi.

Olaydan iki gün önce Zwermer’in masada bir şeyler okurken çocuğun öğretmeninin telefonunu alıp yere kırdığı belirtildi. Bu olay nedeniyle çocuğa bir gün uzaklaştırma cezası verildi. Ailesi, çocuğun ‘akut engelli’ olduğunu ve ebeveynlerinden biri olmadan nadiren okula geldiğini söyledi.

Okul yönetimi tazminat davasıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Polis yetkililerine göre, çocuğun silahı annesine aitti ve yasal yollarla elde edilmişti. Olayın ardından 550 öğrencinin eğitim gördüğü okula metal dedektörleri yerleştirildi. Okul müdürü görevden alındı, müdür yardımcısı istifa etti. Ancak saldırıyla ilgili olarak çocuk veya başka herhangi bir kişi hakkında işlem yapılmadı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu