Haber

ABD, Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme adımlarını veto etti: Desteklemiyoruz

11 yıl sonra Türkiye ile Suriye’nin ortasında ilk temas kuruldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan, geçtiğimiz hafta Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ve iki ülkenin istihbarat liderleriyle bir araya geldi. Suriye ile ikinci temasın Ocak ayının ikinci haftasında Dışişleri Bakanları huzurunda yapılması bekleniyor.

ABD TÜRKİYE-SURİYE DÖNÜŞÜMÜNÜ VETOSU

İki ülke arasındaki temas ses getirirken konu ile ilgili ABD’den yeni bir açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik sözcüsü John Kirby, Ankara ile Şam arasındaki ilişkilerin normalleşmesini desteklemediklerini söyledi.

“NE OLACAĞINI GÖRECEĞİZ”

Kirby dün düzenlediği basın toplantısında bir gazeteciye, “Türkiye ile Esad rejimi arasında Rusya’nın arabuluculuğunda bir tür yakınlaşma var. ABD yönetimi açısından sizce bu gerçek bir adım mı? Bunun bedelini Kürtler mi ödüyor? sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Biz ABD olarak Şam rejimi ile ilişkileri normalleştirmedik. Hiçbir devleti Esad rejimi ile ilişkilerini normalleştirmeye teşvik etmiyoruz. Bu görüşmelerin nereye gideceğini ve nelerle sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz.

DAHA ÖNCE BENZER BİR AÇIKLAMA YAPMIŞLARDI

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Esad yönetimine yönelik politikalarında bir değişiklik olmadığını ve ülkelerin rejimle ilişkilerini düzeltmesini desteklemediklerini söylemişti. Price, “Acımasız diktatör Beşar Esad’ı geri getirmek için ilişkilerini geliştiren ülkeleri desteklemiyoruz. Devletleri, Esad rejiminin 12 yıllık insan hakları sicilini ve Suriye halkının insani yardıma ulaşmasını engellemeye devam etmesini dikkate almaya çağırıyoruz,” dedi. dedi Fiyat.

haberkuluncak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu