Haber

Danimarkalı din adamları: Müslümanlar provokasyona gelmedi

Aşırı sağcı Firma Dayanışma Partisi Genel Başkanı Rasmus Paludan dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Sık sık İslam’ı hedef alarak çirkin eylemlerde bulunan Paludan, 21 Ocak’ta İsveç’in başkenti Stockholm’de Kuran-ı Kerim yaktı.

Ardından 27 Ocak’ta Danimarka’da cami ve Kopenhag’da Türk Büyükelçiliği önünde yine kutsal kitaba nişan aldı.

Son olarak, Hollanda’daki ırkçı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar hareketinin lideri Edwin Wagensveld, Kuran’ı tek bir perdede yırttı.

Hristiyan ve Yahudi din adamlarından Paludan’a tepki

Provokasyon sahnelerinin ardından Türkiye’de nabzı yüksek olan diziye tepkiler peş peşe geldi.

Protestolar sürerken Danimarka’da Hristiyan ve Yahudi din adamları da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kuran, İncil ve Tevrat gibi kutsal kitapları yakanları “aptal” olarak tanımlayan Peter Fischer Möller, Paludan’ın herhangi bir halk desteği görmediğini söyledi.

“Hak etmese de çok gündem oldu”

Möller şu terimleri kullandı:

Paludan, sadece insanları kışkırtmak isteyen biri. Müslüman kardeşlerimizi kışkırtmanın tek yolunun Kuran’ı yakmak olduğunu biliyor. Paludan hak etmediği halde çok gündem oldu. Bence görmezden gelinmeli.

“Kutsal bir kitabı yakarak ifade özgürlüğünü kullanmak aptalca bir yöntemdir”

Öte yandan Möller, Danimarka’da ifade özgürlüğü kapsamında herkesin hukuk çerçevesinde istediğini yapabileceğini belirterek, şunları söyledi:

Danimarka hükümeti, benim gibi onun (Paludan) bir ‘aptal’ olduğunu biliyor. Kimse ona saygı duymuyor. Dikkat çekmeye çalışıyor ama dinlemeye değmez. Kutsal bir kitabı yakarak ifade özgürlüğünü kullanmak aptalca bir yöntemdir. Danimarka’da yaşayan Müslümanlara sorarsanız, ‘Onu görmezden gelin.’ onlar söylüyor. Bu ona sırtını dönmenin başka bir yolu.

“Müslümanlar çok akıllıca provokasyona gelmedi”

Danimarka Hahambaşısı Melchior, Paludan’ın bu şekilde gündemde olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Danimarka’daki Müslümanlar provokasyona çok zekice gelmediler, onu ciddiye almadılar. Paludan gibi kaçık ve aşırılık yanlısı bir kişiye itibar edilmemelidir. Paludan’ın provokasyonuna gelmeyen Danimarka’daki Müslümanlara büyük saygım var.

bismil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu