Haber

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den yayıncılara uyarı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda üçüncü kez genel başkan seçilen Ebubekir Şahin, yaptığı yazılı açıklamada yayıncılara hatırlattı.

‘Örf ve adetlere aykırı içerik arttı’

Son dönemde televizyon ve radyolarda medya hizmet sağlayıcılar tarafından onaylanan yayın etik unsurları ile 6112 sayılı yasaya aykırı yayınların olduğuna dikkat çeken Şahin, Türk aile yapısının, örf ve adetlerinin olağan dışı içeriğinin reality şov, haber ve programlarda arttığını ifade etti. tartışma programları ve TV dizileri.

“Asla bırakmayacağız”

“Değerlerimize aykırı yayınlara izin vermeyeceğimizi açıkça belirtirim.”Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yine bu günlerde özellikle gerçekçi olmayan yayın içerikleri, habercilik etik ilkelerine aykırı manipülatif saçmalıklar ne yazık ki ekranları çokça kaplıyor. Halkın bilgi edinme özgürlüğü, doğru bilgilerin edinilmesi ve sağlıklı bir kamuoyu oluşması açısından gerçekleri yansıtmayan hatta bu şekilde kurgulanmış saçma sapan haberlere seyirci ve dinleyicinin ulaşması kabul edilemez. kurgusal. Halkımızın gerçekleri öğrenmesi hakkıdır, seyirciyi saçma sapan, yanlış bilgilere maruz bırakmak hiçbir yayın kuruluşunun hakkı değildir. Saçma sapan haberlere ve dezenformasyona asla ama asla müsamaha göstermeyeceğiz.

Spor programlarında küfür ve hakaretler

Spor ve tartışma programlarında bilinçli veya bilinçsiz küfür ve hakaret teşkil eden telaffuzları dikkatle takip ettiklerini kaydeden Şahin, bu yayınlarda ilgili kanunun 8’inci maddesinde yer alan yayın unsurlarına uyulmadığını belirtti.

Türk aile yapısını zedeleyen, sosyal ve kültürel bedelleri hiçe sayan yayınları engellemenin kendilerinin görevi olduğunu hatırlatan Şahin, şöyle konuştu: “RTÜK olarak, daha önce de olduğu gibi özellikle seçim dönemine yaklaşırken, yayınları yakından takip edeceğimizi ve kurallara uymayan medya hizmet sağlayıcılar hakkında gerekli yasal işlemi başlatacağımızı açıkça beyan ederim.”terimleri kullandı.

haber-huyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu