Haber

Karadeniz otobüs şoförlerinden yardım köprüsü

KARADENİZ Bölgesi’nde yolcu otobüsleri ile yardım ulaştırılan afet bölgelerinden dönüşte tahliye edilen afetzedeler de ücretsiz olarak gitmek istedikleri şehirlere götürülüyor. Trabzon Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Orhan Cemil Sungur, “Yardım götüren otobüslerimiz afet bölgesinden boş dönmüyor” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili vuran depremde, afetzedeler için yapılan yardım seferberliğine otobüs firmalarının yanı sıra Karadeniz Bölgesi’ndeki tır firmaları da eşlik ediyor. Bölgede faaliyet gösteren otobüs firmaları bir araya gelerek hayırseverlerin bağışladığı gıda ve giyecek gibi yardımları deprem bölgelerine ücretsiz olarak ulaştırırken, depremzedelerin dönüş yolunda da bölgeden tahliyesine yardımcı oluyor. AFAD ile iletişim halinde olan istekli otobüs şoförleri, iletişim numaralarını sosyal medyada paylaşarak, bölgeye gelmek isteyenleri belirlenen toplanma merkezlerinden alıp dönüşte gitmek istedikleri şehirlere bırakıyor.

Trabzon Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Başkanı Orhan Cemil Sungur, depremin olduğu günden bu yana afetzedeler için yardım seferleri düzenlediklerini belirterek, “Bölgeye genellikle ekmek, su ve bez ulaştırıyoruz. •Malzemeleri AFAD’a bazen kendi imkanlarımızla ulaştırıyoruz.Otobüs şoförlerimiz bölgedeki depremzedelere dağıtıyorlar.Dönüş güzergahına giren otobüslerimiz de bölgedeki afetzedeleri alıp şehirlere bırakıyor. yol güzergahında istiyorlar.Şu anda bölgede ekipman çok var ekipman göndermeyin dediler.Buradan bölgeye giden sağlık çalışanları ve sivil toplum kuruluşlarını deprem bölgesine getiriyoruz. Örneğin bugün sağlık çalışanları oradan “Otobüslerimizi alıp geri döneceğiz. Otobüslerimiz önümüzdeki günlerde buradan hareket edecek ve bölgedeki illerden sağlık çalışanlarını deprem bölgesine ulaştıracak” dedi.

AFAD ile temas halinde olduklarını söyleyen Sungur, “Türkiye’nin dört bir yanından herkes elinden geldiği kadar yardımda bulundu. Bizim elimizden gelen buydu. Facianın olduğu günden bu yana Trabzonlu 18 otobüs şoförü otobüsün altını üstüne getirdi. yardım malzemeleriyle birlikte araçlarına binip afet bölgesine gittiler.oradan buraya gelirken eli boş dönmediğini de söyledi.oradaki arkadaşlarımızın iletişim numaralarını sosyal medyadan yayınlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu