Haber

Sandıkta ‘Açtı’ Tartışması: Sandık Başkanı Muharrem İnce’yi geçti

Sultangazi Orhangazi İlköğretim Okulu’ndaki 1096 numaralı sandıkta oy kullandıkları sandıkta cumhurbaşkanı adaylığından çekilen Muharrem İnce’nin fotoğrafında çarpı işareti olması tartışma yarattı.

İstanbul’da oy verme işlemi sürerken Sultangazi’deki Orhangazi İlköğretim Okulu’nda ‘üzeri çizili’ tartışma yaşandı. 1096 numaralı sandıkta oy kullanacaklara verilen oy pusulalarının üzerine Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı adaylığından çekilen fotoğrafının tükenmez kalemle çizildiği belirlendi.

İddiaya göre, 1096 numaralı sandıkta görevli sandık başkanı, İnce’nin adaylıktan çekilmesi nedeniyle sandıkta İnce’nin üzerine çarpı işareti koydu. Oy vermeye gelen vatandaşlar duruma tepki gösterince taraf avukatları ile sandık görevlileri bir araya geldi. Oyların geçerliliğine ilişkin tutanak düzenlenerek Sultangazi İlçe Seçim Kurulu’na gönderildi. YSK’dan alınan bilgiye göre, oyların geçerli olup olmayacağına sandık kurulu karar verecek.

Adnan Şahin: “Sultangazi İlçe Seçim Kurulu’na bilgi verdik”

Milliyetçi Hareket Partisi yetkilisi Adnan Şahin, “Sabah sandık kurulu üyeleriyle hazırlıklar yapılırken sandık kurulu başkanı olan hocamız konuyu yanlış anlamış veya hareket etmiş. bilinçsizce. Adayın çekildiğini düşünerek kendi inisiyatifleriyle tüm oy pusulalarının üzerini çizdiler. İnce Bey ile ilgili kısmı çizdiler. Olayı gördük ve müdahil olduk. Diğer parti yetkilileri de meseleden haberdardı ve buna itiraz ettiler. Sultangazi İlçe Seçim Kurulu’na bildirdik. Bu konuda ortak karar alındı. Hepimiz imzaladık, bu sandıkta atılan oyların geçerli olacağına dair bir tutanak hazırladık. Bu anlamda vatandaştan çok tepki geldi, her birine anlatmak zorunda kaldık’ dedi.

İbrahim Kartal: “Resmi bir karar yok, dolayısıyla gerginlik var”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden misyoner İbrahim Kartal, YSK’ya rapor gönderildiğini belirterek, “Katları dolaşıyorduk. Kimse itiraz etmedi. Protesto sabah 09:30 sıralarında başladı. Tarafların avukatları geldi. Karşılığında ne çizdiğini sordular. Tutanak saklandı ve ıslak imzalı olarak YSK Bölge Müdürlüğü’ne teslim edildi. Saat 13:00 ve hala cevap yok. Oradan bir karar gelseydi, insanlar oyların geçerli olduğuna karar verseydi insanlar tedirgin olmazdı. Herkese anlatmaya çalışıyoruz. Resmi bir karar yok, dolayısıyla gerginlik var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu